Microsoft genovervejer sexet krammepude

En 160 cm lang krammepude med et tryk af en populær og letpåklædt kvindelig spilfigur er planlagt som en del af et fremstød for Xbox i Japan. Men Microsoft overvejer nu, om puden sender de rigtige signaler om selskabet.

Microsoft i Japan genovervejer lige nu, om selskabet skal gennemføre sin plan om at uddele store krammepuder med et tryk af en populær kvindelig spilfigur, den yppige 17-årige Kasumi fra spillet Dead or Alive.

Puderne skulle uddeles i forbindelse med et fremstød for Xbox-spilkonsollen, som ikke har solgt særlig godt i Japan.

Men nu er Microsoft gået i tænkeboks om, hvorvidt det er sundt for selskabets image at uddele kramme-modeller i kropsstørrelse af en mindre-årig i bikini.

? Vores hensigt med at inkludere denne ting er bare, at den type pude har stor appel til fans af spil-titlen. Det er ren promotion, men jeg er godt klar over, at der har været historier i pressen i udlandet, som har præsenteret visse misforståelser, lyder det lidt forblommet fra en kvindelig Microsoft-talskvinde, som ikke ønsker at give sit navn.

Manga med i seng

Ideen med at printe populære figurer på puder i fuld kropsstørrelse er ikke ny i Japan. De såkaldte "dakimakura" blev først introduceret i 1990'erne i forbindelse med manga-tegneseriestilen kultagtige status i landet som en måde, hvorpå fans kunne komme lidt tættere på deres tegnede idoler.

Puderne afbilder ikke sjældent storøjede småpiger i skoleuniform eller det bare ingenting, og ifølge Wired Magazine har visse japanere et mildest talt bizart forhold til disse sengekammerater.

Dead or Alive-serien er en de mest populære Xbox-titler.

Relevant link

http://www.gamepro.com/gamepro/famitsu/games/news/33309.shtml" target="_new">Se Kasumi-krammepuden her

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

Bornholm

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT